کاهش قیمت خودروهای داخلی متوقف شد

امروز نیز «دنیای‌خودرو» قصد دارد قیمت خودروهای موجود در بازار را که به‌چهار دسته داخلی، چینی، خارجی‌های پریمیوم و خارجی‌های لوکس تقسیم می‌شوند، به‌تفکیک مورد بررسی قرار دهد.

از طرفی قیمت دیگنیتی با ۷ میلیون‌تومان کاهش به‌یک‌میلیارد و ۳۶۵ میلیون‌تومان، جک S۵ موتور ۲۰۰۰ با ۲ میلیون‌تومان کاهش به ۹۳۸ میلیون‌تومان، فیدلیتی پنج‌نفره با ۵ میلیون‌تومان کاهش به‌یک‌میلیارد و ۲۲۰ میلیون‌تومان و هایما S۷ پلاس با ۸ میلیون‌تومان کاهش به ۹۵۶ میلیون‌تومان رسید. همچنین بهای جک S۵ نیوفیس با ۱۰ میلیون‌تومان افزایش به‌یک‌میلیارد و ۷۰ میلیون‌تومان و جک S۳ مدل ۱۴۰۱ نیز با ۱۰ میلیون‌تومان افزایش به ۷۷۵ میلیون‌تومان رسید.

هیوندای الانترا (۱۰ میلیون‌تومان)، جک S۵ نیوفیس (۱۰ میلیون‌تومان)، جک S۳ مدل ۱۴۰۱ (۱۰ میلیون‌تومان) و پژو پارس دوگانه (۵ میلیون‌تومان). همچنین بیشترین و کمترین تغییرات قیمت در بازار از کاهش قیمت برخی مدل‌ها خبر می‌دهد و پژو ۲۰۷ سقف قرمز با ۱۶ میلیون‌تومان کاهش، هایما S۷ پلاس با ۸ میلیون‌تومان، دیگنیتی با ۷ میلیون‌تومان و فیدلیتی پنج‌نفره با ۵ میلیون‌تومان کاهش قیمت در بازار مواجه شده‌اند.

خودروهای خارجی پریمیوم شامل مدل‌های خارجی که در گذشته در داخل کشور تولید می‌شدند و برخی خودروهای برندهای خارجی بازار هستند. در بازار خودروهای خارجی پریمیوم در روز گذشته نوسان قیمت زیادی وجود داشت؛ جایی که هم شاهد افزایش قیمت و هم شاهد کاهش قیمت بودیم.

درواقع باید گفت بازار خودرو درحال حاضر بی‌ثبات‌ترین روزها را سپری می‌کند. بازاری که بعد از چند روز روند کاهشی مطلق خود را متوقف کرده و برخی خودروهای داخلی، چینی و حتی خارجی در بازار با افزایش قیمت مواجه شدند.

هیوندای اکسنت با یک‌میلیارد و ۷۰ میلیون‌تومان، هیوندای i۲۰ با یک‌میلیارد و ۸۰ میلیون‌تومان، هیوندای سانتافه با ۳ میلیاردتومان، هیوندای آزرا با ۳ میلیارد و ۳۵۰ میلیون‌تومان، مزدا ۳ با ‌یک‌میلیارد و ۴۰۵ میلیون‌تومان، کیا سراتو سایپا ۲۰۰۰ با یک‌میلیارد و ۱۱۵ میلیون‌تومان، سیتروئن C۳ با یک‌میلیارد و ۲۹۰ میلیون‌تومان، سوزوکی ویتارا با یک‌میلیارد و ۵۲۰ میلیون‌تومان، کیا اسپورتیج GT لاین با ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون‌تومان و کیا اپتیما هیبرید با ۲ میلیارد و ۶۵۰ میلیون‌تومان خودروهایی بودند که تغییر قیمت خاصی در بازار نداشته و ثابت بودند. همچنین هیوندای الانترا تنها خودرویی بود که در این گروه با افزایش قیمت ۱۰ میلیون‌تومانی در بازار آزاد بهای آن به‌یک‌میلیارد و ۷۷۰ میلیون‌تومان رسید.

متاسفانه در بازار خودرو کشورمان بدون هیچ دلیل منطقی و مشخصی قیمت‌ها مدام بالا و پایین می‌شود و این مساله به‌خودی خود به‌بی‌ثباتی این بازار به‌شدت دامن می‌زند. درهمین راستا خودروهای داخلی روز گذشته کاهش قیمت یک تا ۱۶ میلیون‌تومان را تجربه کردند و در برخی خودروها نیز شاهد افزایش بهای یک تا ۵ میلیون‌تومانی بودیم. همچنین خودروهای چینی در بازار آزاد نیز با کاهش قیمت یک تا ۸ میلیون‌تومانی همراه بودند.

گزارش‌های میدانی خبرنگار «دنیای‌خودرو» از بیشترین و کمترین تغییرات قیمت در بازار خودرو حکایت از آن دارد که برخی مدل‌های حاضر در بازار با افزایش بها مواجه بوده‌اند که شامل موارد زیر می‌شود.

درعین حال در بازار ارز و در پشت پرده بازار خودرو اتفاق خاصی نیفتاده است که تغییرات قیمتی به‌وجودآمده را توجیه کند. به‌عبارت دیگر روند سینوسی قیمت برخی خودروها در بازار دلیل منطقی ندارد.

خودروهای خارجی لوکس شامل مدل‌های ژاپنی، آلمانی، سوئدی و … در بازار هستند و این گروه خودروها در روز گذشته با ثبات قیمت همراه بودند. جایی که ب‌ام‌و سری ۷ مدل ۷۳۰Li فول با ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون‌تومان، ب‌ام‌و ۵۳۰i با ۷ میلیاردتومان، لکسوس RX۲۰۰ fsport توربو فول با ۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون‌تومان، لکسوس NX۳۰۰ هیبرید با ۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون‌تومان، فولکس تیگوان با ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون‌تومان، فولکس پاسات با ۳ میلیارد و ۱۲۰ میلیون‌تومان و ولوو XC۹۰ با ۸ میلیارد و ۹۰۰ میلیون‌تومان دربازار قیمت‌گذاری شدند.منبع

پژو ۲۰۷ دو رنگ ۱۶ میلیون‌تومان دیگر ارزان شد

از طرفی پژو ۲۰۷ سقف قرمز با ۱۶ میلیون‌تومان کاهش همچنان بیشترین کاهش قیمت را در بین خودروهای داخلی داشته و به ۵۰۴ میلیون‌تومان رسید. سورن پلاس با ۲ میلیون‌تومان کاهش به ۳۳۷ میلیون‌تومان، پژو ۴۰۵GLX دوگانه با یک‌میلیون‌تومان کاهش به ۳۰۵ میلیون‌تومان، دنا پلاس با یک میلیون‌تومان کاهش به ۴۳۳ میلیون‌تومان، تارا دنده‌ای با ۲ میلیون‌تومان کاهش به ۴۵۲ میلیون‌تومان، وانت آریسان با ۴ میلیون‌تومان کاهش به ۲۵۹ میلیون‌تومان و پراید ۱۳۱ با یک میلیون‌تومان کاهش به ۱۸۳ میلیون‌تومان رسیدند.

اغلب خودروهای چینی در روز گذشته با ثبات قیمت همراه بودند و شاهد افزایش و کاهش قیمت برخی خودروها در بازار آزاد بودیم. جک T۸ با یک‌میلیارد و ۱۶۰ میلیون‌تومان، جک J۴ با ۵۰۲ میلیون‌تومان، تیگو ۷IE با یک‌میلیارد و ۱۱۰ میلیون‌تومان، بسترن B۳۰ با ۶۴۵ میلیون‌تومان، فیدلیتی هفت‌نفره با ‌یک‌میلیارد و ۲۶۰ میلیون‌تومان، برلیانس کراس با ۵۹۵ میلیون‌تومان، برلیانس H۲۲۰ دنده‌ای با ۳۴۷ میلیون‌تومان، برلیانس H۲۳۰ دنده‌ای با ۳۵۴ میلیون‌تومان، برلیانس H۳۲۰ اتومات با ۵۸۵ میلیون‌تومان، برلیانس H۳۳۰ دنده‌ای با ۴۶۰ میلیون‌تومان، برلیانس H۳۳۰ اتومات با ۵۹۰ میلیون‌تومان، آریو اتومات با ۴۷۵ میلیون‌تومان، چانگان CS۳۵ با ۶۳۲ میلیون‌تومان، هایما S۵ جدید با ۸۱۰ میلیون‌تومان، فونیکس تیگو ۷ پرو اکسلنت با یک‌میلیارد و ۳۶۵ میلیون‌تومان و فونیکس تیگو ۸ پرو پریمیوم با یک‌میلیارد و ۹۰۰ میلیون‌تومان تغییر قیمت خاصی را تجربه نکردند.

درخودروهای لوکس بازار نیز همچنان ثبات قیمت وجود دارد و تغییرات قیمتی در بازار هنوز به‌این خودروها سرایت نکرده است.

فیدلیتی ۵ نفره همچنان در سرازیری

ثبات قیمت خودروهای لوکس در بازار

برخی از چینی‌ها نیز افزایش قیمت یک تا ۱۵ میلیون‌تومانی را دربازار تجربه کردند. درخودروهای خارجی پریمیوم نیز اغلب خودروها با ثبات قیمت همراه بودند و تنها یک خودرو با افزایش ۱۰ میلیون‌تومانی در بازار به‌کار خود ادامه داد.

الانترا تنها خودرو صعودی پریمیوم‌ها

بازار خودروهای داخلی در روز گذشته در برخی خودروها روند سینوسی داشته است و علاوه‌بر ادامه کاهش قیمت در برخی مدل‌ها، شاهد افزایش قیمت در برخی دیگر از خودروهای داخلی بودیم. سمند EF۷ (۳۵۲ میلیون‌تومان)، سمند EF۷ دوگانه (۴۱۷ میلیون‌تومان)، پژو ۴۰۵GLX (۲۸۶ میلیون‌تومان)، پژو ۴۰۵SLX (۳۳۵ میلیون‌تومان)، پارس سال XU۷ (۳۱۳ میلیون‌تومان)، پژو پارس XU۷ پلاس (۳۰۸ میلیون‌تومان)، پژو پارس TU۵ (۳۷۱ میلیون‌تومان)، پژو ۲۰۶ تیپ ۵ (۳۵۵ میلیون‌تومان)، رانا پلاس (۲۹۹ میلیون‌تومان)، دنا معمولی با کروز (۴۰۷ میلیون‌تومان)، پراید ۱۱۱ (۲۰۲ میلیون‌تومان)، پراید ۱۳۲ (۱۷۸ میلیون‌تومان)، تیبا صندوقدار (۲۰۱ میلیون‌تومان)، کوییک دنده‌ای (۲۰۶ میلیون‌تومان) و نیسان دیزل با بهای ۴۴۶ میلیون‌تومان بدون تغییر قیمت در بازار به‌کار خود ادامه دادند.

همچنین بهای سمند LX داشبورد جدید با ۲ میلیون‌تومان افزایش به ۳۰۹ میلیون‌تومان، پژو ۲۰۷ دنده‌ای فول با یک میلیون‌تومان افزایش به ۳۹۵ میلیون‌تومان، پژو ۲۰۷ پانورامای اتومات با ۳ میلیون‌تومان افزایش به ۶۱۸ میلیون‌تومان، پژو ۲۰۶ صندوقدار با ۳ میلیون‌تومان افزایش به ۳۵۳ میلیون‌تومان، تارا اتومات با ۲ میلیون‌تومان افزایش به ۵۹۰ میلیون‌تومان، تیبا ۲ با یک میلیون‌تومان افزایش به ۲۰۸ میلیون‌تومان، ساینا با ۲ میلیون‌تومان افزایش به ۲۰۷ میلیون‌تومان، پژو پارس دوگانه با ۵ میلیون‌تومان افزایش به ۴۱۰ میلیون‌تومان و دنا پلاس توربو اتومات با یک‌میلیون‌تومان افزایش به ۵۰۴ میلیون‌تومان در بازار آزاد رسید.