چگونه باتری ماشین را تست کنیم؟

رادیو و سایر لوازم جانبی ماشین قبل از استارت خوردن روشن نمی‌شوند

 • وضعیت شارژ

  کلا قبل از آنکه خودرو را روشن کنید، چراغ ها روشن نمی‌شوند

 • هر 12 درجه سانتی‌گراد کاهش دما سبب می‌شود که ولتاژ باتری 0/01 ولت افت پیدا کند. اگر جدول بالا را در دمای 26 درجه سانتی‌گراد در نظر بگیریم، در دمای منفی یک درجه سانتی‌گراد ولتاژ نرمال باتری 12/588 ولت خواهد بود. همچنین اگر دما به منفی 17 درجه سانتی‌گراد برسد، ولتاژ نرمال باتری 12/516 ولت می‌شود. این در حالتی است که شارژ باتری 100% باشد.

  • تست باتری ماشین با دستگاه تستر (روش دقیق)

  عددی که روی نمایشگر دستگاه نشان داده می‌شود، ولتاژ باتری است که می‌توانید با استفاده از جدول بالا وضعیت شارژ آن را متوجه شوید.

 • 50 درصد

  نکات مهم تست با مولتی متر :

  1. ممکن است با اتصال سیم های مولتی متر ولتاژ بالا 12.6 را مشاهده کنید (ولتاژ کاذب) اما باطری قدرت استارت نداشته باشد. در این مورد می توانید همزمان که سیم های مولتی متر روی قطب باتری متصل است از نفر دیگری بخواهید که استارت بزند. اگر مولتی متر هنگام استارت عدد پایین تر از 9.6 را نشان داد و ماشین به زور استارت خورد باطری صد درصد ضعیف شده است.
  2. گاهی اوقات هم این افت به حدی است که عدد 5 یا 4 نیز مشاهده می شود و اصلا استارتی زده نمی شود که باتری خراب است.
  3. موقع استارت زدن هیچ اتفاقی نمی افتد. یعنی افت ولتاژی مشاهده نمی شود و یا حتی صدایی شنیده نمی شود حتما اتصالات و فیوز ها بررسی شود و بعد باتری تعویض گردد.

  این روشها احتمالی بوده و برای تست دقیقتر بهتر است که از دستگاه تستر استفاده کنید.

  0 درصد

  خودرو را استارت بزنید و در صورت وقوع هر یک از موارد زیر، احتمال اینکه باتری خراب شده یا مشکلی برایش پیش آمده باشد، وجود دارد.