عوارض آزادراهی بعد از اربعین گران می‌شود

امانی در پایان درباره عوارض آزادراهی که مدتی قبل گران و سپس ملغی شد، گفت: تا بعد از اربعین، عوارض آزادراهی هیچ تغییری نخواهد داشت. هم‌چنین قرار شده است که کارشناسی مجددی انجام شده و قیمت‌ها اعلام رسمی خواهد شد.منبع

امانی درباره مرز تمرچین و باشماق که امسال برای زائرین اربعین درنظر گرفته شده است، گفت: پایانه‌های مرزی این دو منطقه نوساز و جدید است و قبلا نیز مسافرینی که قصد سفر به اقلیم کردستان داشتند از اینجا استفاده می‌کردند. البته ظرفیت پذیرش مسافر در آنها روزانه ۲۰۰۰ نفر است و قطعا در ایام اربعین جمعیت بیشتری مراجعه خواهند کرد. بنابراین باید تلاش کنیم این دو پایانه را بهبود ببخشیم. علاوه براین، راه‌های مواصلاتی به این دو مرز نیز باید از نظر میزان روشنایی جاده، جداکننده و خط‌کشی ارتقا پیدا کند. به نظر می‌رسد که از نظر ایمنی جاده‌ای وضعیت خوبی دارند و اگر مقررات راهنمایی و رانندگی رعایت شود، مشکلی نخواهیم داشت و هم‌وطنان ما در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و زنجان بتوانند از این دو مرز استفاده کنند.

قیمت اتوبوس‌های اربعین تا آخر هفته اعلام می‌شود

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه از ابتدای سال، ستاد اربعین در وزارت راه و شهرسازی در حال فعالیت است، در یک برنامه تلویزیونی گفت: از ابتدای سال مذاکرات زیادی را با انجمن‌های صنفی بخش مسافری داشته‌ایم تا هم هزینه‌ها و دغدغه‌های رانندگان این ناوگان را ببینیم و از سوی دیگر، سفر ارزانی را برای مردم به ارمغان بیاوریم.

او توصیه‌ای برای کسانی داشت که با خودرو شخصی به مرز می‌روند و بیان کرد: هم‌وطنانی که قصد حرکت به مرز با ماشین شخصی را دارند، از تمام ظرفیت اتومبیل خود استفاده کرده و از خودروهای تک‌سرنشین و دو سرنشین جلوگیری کنند، زیرا این کار باعث کاهش ترافیک می‌شود؛ هم‌چنین سعی کنند سفر خود را به روزهای پایانی موکول نکنند و در برگشت نیز خیلی سریع برنگردند. رعایت نکات ایمنی نیز یکی از بدیهیات است.

به گزارش «اخبار خودرو» به نقل از ایسنا،به گفته رئیس سازمان راهداری، تا آخر این هفته قیمت اتوبوس‌های اربعین اعلام می‌شود و تا بعد از اربعین، عوارض آزادراهی هیچ تغییری نخواهد داشت.

وی اضافه کرد: در حال حاضر، ۸۰۰۰ دستگاه اتوبوس که مربوط به ناوگان خصوصی است، تدارک دیده شده و آماده خدمت‌رسانی به زائرین است که با نزدیک شدن به ایام اربعین و طبق مصوبه ستاد اربعین کشور، ‌قیمت بلیت آن را اعلام خواهیم کرد. هنوز قیمت بلیت‌ها نهایی نشده و در مرحله بررسی است. از سویی دیگر، ظرفیت ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ هزار دستگاه اتوبوس در بخش دولتی را داریم. در حال رایزنی هستیم که در آن ایام و به‌ویژه زمان برگشت زائرین از این ظرفیت استفاده کنیم، اما هنوز قطعی نشده است.

رئیس سازمان راهداری کشور همچنین آخرین وضعیت پایانه‌های مرزی را تشریح کرد و گفت: امسال چند پایانه مرزی اضافه شده است؛ پایانه‌های مرزی ریندان و میرجاوه برای زائران خارجی است و مرز تمرچین و باشماق برای شمال غرب کشور در نظر گرفته شده است. همچنین در پایانه‌های مهران (شهید سلیمانی)، شلمچه و چزابه، بسیاری از کارها نظیر ساماندهی گیت‌های خروجی و زیرساخت‌های رفاهی را از سال گذشته آغاز کردیم. برای مثال، با توجه به اینکه همزمان با اربعین پیش‌بینی می‌شود که دمای هوا در مرز مهران به ۴۸ درجه برسد، نصب سایه‌بان‌ها را دنبال می‌کنیم.

رئیس سازمان راهداری در پاسخ به سوالی درباره دو بانده شدن جاده منتهی به مرز مهران گفت: بخشی از این کار انجام شده، اما چون مسیر کوهستانی است فرآیند پیچیده‌ای دارد. البته باید تاکید کنم آن گره‌های ترافیکی که بعضا باعث می‌شد زائران ساعت‌ها در ترافیک بمانند، برطرف شده و پلی که در آن منطقه است، تعریض شد.

او ضمن تشریح فعالیت‌های سازمان رهداری برای بهبود وضعیت جاده‌های منتهی به مرز گفت: ایمن‌سازی جاده‌های منتهی به مرز، خط‌کشی، علائم‌گذاری، قراردادن نیوجرسی، رفع نقاط پرحادثه، روکش آسفالت از جمله برنامه‌هایی است که در دستور کار ما قرار گرفته؛ این اقدامات در حال انجام است و نزدیک به ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان از اعتبارات سازمانی برای پایانه‌های مرزی و جاده‌ها اختصاص یافته است.

اختصاص بودجه ۱۰۰۰ میلیارد تومانی برای بهبود جاده‌های منتهی به مرز

امانی با اشاره به همزمانی اربعین با پیک سفرهای داخلی در شهریورماه گفت: تلاش ما این است که حداکثر ظرفیت خود را برای اربعین بگذاریم و در کنارش ظرفیتی را برای داخل کشور قرار بدهیم. با توجه به بازگشایی دانشگاه‌ها و پایان تابستان، حتما سفرهایی به دیگر مناطق کشور را نیز داریم.

امانی با بیان اینکه قیمت اتوبوس‌های اربعین تا آخر هفته اعلام می‌شود، گفت: سامانه ۱۴۱ سازمان راهداری آماده پاسخگویی به شکایات است و نظارت کاملی خواهیم داشت تا مبادا کسی بلیت این اتوبوس‌ها را به قیمت بالاتر بفروشد. بلیت‌های ما روزفروش است و به هیچ عنوان بحث دربستی و قراردادی را نخواهیم داشت. این اقدام، قدرت نظارت ما برای کنترل قیمت را بالاتر می‌برد. همانطور که هواپیمای چارتری نخواهیم داشت، اتوبوس دربستی و قراردادی نیز نداریم. بیمه مسافر در قیمت بلیت لحاظ شده است.

داریوش امانی درباره تردد زمینی زائران به سمت عراق گفت: سال ۱۳۹۸، ۳۳ درصد از زائرین از طریق حمل‌ونقل عمومی به کربلای معلی مشرف شدند و امسال نیز برآورد ما این است که ۳۵ درصد از زائران را در این بخش خدمات‌رسانی کنیم و مابقی از طریق جاده‌ها و با ماشین شخصی‌شان تردد خواهند کرد. با توجه به افزایش تعداد زائران، در حال رایزنی هستیم که از ناوگان‌های دیگر استفاده کنیم، البته نمی‌توان هر ناوگانی را به کار گرفت و باید از نظر معاینه فنی و سایر پارامترها مورد تایید قرار گیرند.