سیمای «اف‌ایکس» (FX)، خون تازه در رگ‌های بازار خودرو

طراحی داخلی اف‌ایکس (FX)
کابین اف‌ایکس در عین مجلل بودن به‌صورت مینیمالیستی طراحی شده و با تغییراتی نسبت‌به زبان طراحی پیشین، جلوه مدرن‌تری به خود گرفته است. کابین به نمایشگر دوگانه (Dual) با ابعاد ۱۰.۲۵اینچی و کلاستر تمام‌دیجیتال با جزئیات کرومی مجهز است که هم به صورت سراسری بخش اعظم داشبورد را در بر می‌گیرد و هم اطلاعات مورد نیاز راننده و هم مباحث مربوط به سرگرمی و مالتی مدیا را پوشش می‌دهد. از مهم‌ترین قابلیت‌های کابین اف‌ایکس، سیستم صوتی برند خوشنام سونی است.
می‌توان گفت در پنل‌مرکزی کابین هیچ دکمه فیزیکی وجود ندارد و تمام تنظیمات از طریق صفحه‌نمایش لمسی یا دکمه‌های لمسی صورت می‌گیرد. اهرم دنده و سایر کنترلرها نیز در ظریف‌ترین حالت ممکن طراحی شده‌اند. درواقع برخلاف ظاهر خارجی اسپرت، با کابینی مجلل روبه‌رو هستیم. فرمان اف‌ایکس دی‌کات است و قابلیت تنظیم در 4 جهت را دارد. البته هر دو سمت فرمان با انواع دکمه‌های کنترلی مجهز شده است.
صندلی‌ها، اسپرت و یکپارچه هستند و با چرم مشکی پوشانده شده‌اند. علاوه‌بر این نوارها و قطعات تزئینی کرومی نیز در کابین به‌کار رفته شده که به اسپرت شدن آن کمک کرده است.
برند لوکس فونیکس در محصولات خود فاکتورهای تجربه مشتری، فناوری نوآورانه و مد آینده‌نگرانه را در رأس فعالیت‌هایش قرار داده است. این برند با ارائه محصولاتی مانند اف‌ایکس که طراحی مدرن، پویا و یکپارچگی درون به بیرون آن پیش از هر چیزی به چشم می‌آید، قصد دارد تحول بزرگی را در بازار خودرو ایران رقم بزند.منبع

سیمای «اف‌ایکس» (FX)، خون تازه در رگ‌های بازار خودرو

سیمای «اف‌ایکس» (FX)، خون تازه در رگ‌های بازار خودرو

به گزارش «اخبار خودرو»،محصول آتی برند فونیکس موسوم به اف‌ایکس (FX) از زبان طراحی «هنر در حرکت» بهره می‌برد. فلسفه هنر در حرکت (Art in Motion)، به کارآیی در عین زیبایی باور دارد و همین فاکتور مهم، طراحی اف‌ایکس را از نمای بیرونی تا داخل خودرو تحت تاثیر قرار داده است.
در دنیای امروز، طراحی خودرو دیگر به ابعاد فیزیکی و مهندسی، محدود نیست و در برندهای پیشرو، به آمیزه‌ای با هنر تبدیل شده است. زبان طراحی محصولات برند لوکس فونیکس نیز از این قاعده مستثنا نیست و محصول آتی آن از زبان طراحی «هنر در حرکت» بهره‌مند است.

نمای بیرونی اف‌ایکس (FX)
طراحی اف‌ایکس آینده‌نگرانه است و قصد دارد مد روز را در طراحی هر یک از اجزای خودرو منعکس کند. اف‌ایکس از لحاظ ابعاد و فرم بدنه در سگمنت کراس‌اوورهای کامپکت قرار می‌گیرد. درواقع شیوه طراحی آن به‌گونه‌ای است که می‌توان آن را بین کراس‌اوورهای خانوادگی و کوپه قرار داد. ابعاد اف‌ایکس در طول، عرض، ارتفاع و فاصله‌محوری به ترتیب4400، 1830، 1585 و 2630 میلی‌متر اعلام شده است.
در سراسر بدنه اف‌ایکس می‌توان المان‌های مدرن، خطوط سیال و درعین‌حال تهاجمی را مشاهده کرد، به‌گونه‌ای که بسیاری از مشتریان در مواجهه با ظاهر مهیج و مجلل این کراس‌اوور شگفت‌زده خواهند شد. در نگاه نخست به این خودرو، ترکیبی از زبان طراحی خودروهای مختلف را می‌بینیم. به‌عنوان‌مثال فرم کلی بدنه به کراس‌اوورهای اسپرت کره‌ای و ژاپنی شباهت دارد اما تریم دورنگ آن بیننده را به یاد کراس‌اوورهای اروپایی می‌اندازد. فرم طراحی قسمت عقب، بی‌شباهت به کراس‌اوورهای اسپرت آلمانی نیست. جلوپنجره نیز مانند خودروهای اسپرت آمریکایی با فرم عریض طراحی شده است. بنابراین می‌توان گفت طراحی خارجی این خودرو، یک طراحی بین المللی است.
اما شاید بارزترین مشخصه این سبک طراحی، فرم «بدون‌مرز» جلوپنجره باشد؛ جایی که فرم مسحورکننده چراغ‌ها در بالا، به دی‌لایت‌های LED باریک ختم می‌شود. در طرفین آن و در سطحی پایین‌تر، چراغ‌های اصلی محصول که از فناوری ماتریس LED برخوردارند، جانمایی شده‌اند که این ترکیب یادآور صحنه‌های علمی-تخیلی است. این سبک طراحی با جلوپنجره کهکشانی به‌صورت یکپارچه با سپر و بدون قاب آن، روح جوانی و تازگی را در کالبد خودرو می‌دمد. در نمای مقابل این خودرو، همه‌چیز مدرن و اسپرت به‌نظر می‌رسد. اف‌ایکس، نور و سایه را به‌گونه‌ای در خود جای داده که به‌طور هماهنگ چشمک می‌زنند گویی رویاها به کمک هارمونی بی‌بدیل نور و سایه با واقعیت در ارتباط هستند.‌
در نمای عقب خودرو، از اسپویلر دولایه استفاده شده که ترکیب آن با چراغ‌های به‌هم‌پیوسته، جلوه جذاب و مهیجی به خودرو بخشیده است. پرتو نور با تابش به اسپویلر با ترکیب بی‌نقص نور و سایه می‌درخشد، البته وجود این باله در ثبات خودرو هنگام حرکت نیز موثر است.
در نمای کناری یک نوار رنگی دیده می‌شود که در گرافیک داخلی رینگ‌ها و آینه‌های جانبی هم به چشم می‌آید و البته در القای حس اسپرت بودن این خودرو موثر است. در مجموع می‌توان گفت هماهنگی خاصی در نمای جلو، کنار و عقب خودرو دیده می‌شود.
جلوپنجره بدون‌حاشیه، آینه‌های پایه‌دار به سبک خودروهای اسپرت، فرم طراحی چراغ‌ها، رینگ‌های پهن 18اینچی، گلگیرهای برجسته، قوس کمانی سقف در کنار جلوه شناور ستون‌های A , B و C، استفاده از 2رنگ متفاوت با رنگ اصلی بدنه در برخی قسمت‌ها مثل سقف، ستون، دیفیوزر و سراگزوزهای جذاب در نمای پشت خودرو باعث شده‌اند این محصول در سگمنت اسپرت قرار بگیرد.