رانندگان برای سفر در محورهای کوهستانی استان البرز، زنجیر چرخ همراه داشته باشند

کروزکنترل در هر شرایطی سرعت را ثابت نگه می‌دارد، به‌همین دلیل وقتی خودرو سُر می‌خورد، اصرار بر ثابت نگه‌داشتن سرعت دردسرساز می‌شود.

همچنین هنگام پارک کردن خودرو در روزهای سرد و برفی توصیه می‌شود از ترمزدستی استفاده نکنید، چون احتمال دارد لنت‌های ترمز یخ‌زده و به دیسک بچسبند و چرخ‌ها را قفل کرده و هنگام حرکت مجدد باعث بروز مشکل شود.

محمدباقر خلفی یادآور شد: «باتوجه به شرایط جوی و هشدارهای هواشناسی مبنی‌بر کاهش دما و سامانه بارشی، از هرگونه طبیعت‌گردی دراین شرایط خودداری شود.»

کارشناسان توصیه می‌کنند سرنشینان خودرو هنگام توفان و کولاک در خودرو بمانند و هرگز برای آوردن نیروهای امدادی خودرو را ترک نکنند، مگر آنکه ساختمانی مناسب در همان نزدیکی مشاهده شود که بتوانند در آن پناه بگیرید. آنها همچنین گوشزد می‌کنند که به خاطر بارش برف، فاصله‌ها واقعی به‌نظر نمی‌آیند، بنابراین ممکن است ظاهرا ساختمانی نزدیک به‌نظر برسد، ولی برای پیاده‌روی در برف شدید خیلی دور باشد.

وی از رانندگان خواست برای رعایت قوانین راهنمایی‌ورانندگی از هرگونه شتاب‌زدگی به ویژه در مسیرهای کوهستانی پرهیز کنند و در صورت نیاز به امداد جاده‌ای، باسامانه ۱۱۲ هلال احمر تماس بگیرند.»

از طبیعت‌گردی در شرایط ناپایدار جوی خودداری کنید

این مقام انتظامی ادامه داد: «رانندگان توجه داشته باشند هنگام لغزش خودرو، از گرفتن ترمز پرهیز کنند چراکه با قفل شدن چرخ‌ها پس از ترمز کردن، خودرو منحرف خواهد شد.»

برای پیشگیری از بروز این اتفاق، هنگام توقف و پارک کردن خودرو، آن را در دنده قرار بدهید و اگر در سرازیری توقف کرده‌اید برای اطمینان بیشتر، جلوی لاستیک‌های خودرو آجر یا سنگ قرار بدهید. همچنین استفاده از نور بالا در شرایط برف و بوران، به‌خصوص هنگامی‌که با مه‌گرفتگی همراه باشد نتیجه‌ معکوس می‌دهد؛ یعنی میدان دید شما را کاهش می‌دهد. در این موارد مه‌شکن خودرو را روشن کنید. البته اگر خودرو شما مه‌شکن ندارد با نور پایین برانید. اگر خودرو به کروزکنترل مجهز است و عادت به استفاده از آن دارید، این عادت را هنگام رانندگی در برف کنار بگذارید.

وی بیان کرد: «رانندگان ضمن همراه داشتن زنجیرچرخ، اطمینان از سلامت فنی خودرو، همراه داشتن سوخت کافی به‌منظور پیشگیری از مشکلات سفر را موردتوجه قرار دهند.»

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان البرز نیز چندی پیش در این باره گفت: «تیم‌های امداد و نجات، کوهستان و سیلاب برای هرگونه حوادث احتمالی و کمک به آسیب‌دیدگان در پایگاه‌های امدادی آماده خدمات‌رسانی هستند.»

درصورتی‌که خودرویتان۲دیفرانسیل است نیازی به زنجیر چرخ ندارید. زنجیر چرخ به شما کمک می‌کند که تسلط بیشتری بر جاده و به‌خصوص سراشیبی‌ها داشته باشید، پس در مورد استفاده از آن هرگز تردید نداشته باشید. البته باید این نکته مهم را هم بیان کرد که اگر خودرو شما ۲دیفرانسیل است حتما ۴ چرخش را به زنجیر چرخ مجهز کنید، زیرا در صورت مجهز کردن 2چرخ آن به زنجیر، عملا خودرو تک‌دیفرانسیل می‌شود.»منبع

رئیس پلیس‌راه البرز یادآور شد: «یکی از دلایل افزایش تصادف در شرایط بارشی، کاهش ضریب اصطکاک لاستیک‌ها با زمین و همچنین کاهش دید رانندگان است، که باید از لاستیک مناسب این فصل استفاده شود تا به افزایش ایمنی سرنشینان خودرو کمک کند.»

رئیس پلیس راه البرز با اشاره به شرایط جوی چند روز آینده گفت: «بر اساس اعلام مرکز هواشناسی طی چند روز آینده شاهد ناپایداری جوی و بارش باران و برف و سقوط سنگ در مسیرهای کوهستانی به ویژه جاده کرج- چالوس خواهیم بود.» سرهنگ پیمان کرمی افزود: «رانندگان چنانچه قصد سفر در محورهای کوهستانی استان البرز را دارند، زنجیر چرخ به همراه داشته باشند.»

سرهنگ کرمی تاکید کرد: «سالم بودن بخاری و برف‌پاک‌کن خودرو، همراه داشتن تجهیزات زمستانی، لباس گرم و غذای کافی از دیگر توصیه‌های پلیس راه البرز به رانندگان است.»

محمدباقر خلفی بیان کرد: «باتوجه به بارش باران و برف، سطح زمین لغزنده می‌شود به‌همین‌دلیل رانندگان باید با سرعت مطمئنه رانندگی کنند. اکنون ۲۰ پایگاه امداد و نجات ثابت و سیار بین‌شهری و مراکز شعب استان البرز به صورت شبانه‌روزی فعالیت دارند.»

با فرا رسیدن فصل سرما و آغاز بارش برف، هنگام رانندگی باید نکاتی را رعایت کنند تا از بروز تصادفات و خطرات احتمالی جلوگیری شود. رانندگی درشرایط نامساعد جوی مانند بارندگی، یخبندان و سرما با شرایط رانندگی در حالت عادی متفاوت است که این امر، احتیاط و همراه داشتن تجهیزات ایمنی را الزامی می‌کند. در ادامه به بیان برخی جزییات در این باره می‌پردازیم.

سرهنگ کرمی افزود: «ماموران پلیس راه برای پیشگیری از حوادث احتمالی و روان‌سازی ترافیک در جاده‌های استان البرز مستقر شده‌اند. همچنین مرکز کنترل ترافیک پلیس راه فراجا با شماره تلفن «88255555» به‌صورت شبانه‌روزی پاسخگوی وضعیت راه‌های کشور و آماده امدادرسانی به حادثه‌دیدگان احتمالی است.»

مدیرکل هواشناسی استان البرز نیز پیش‌تر با اعلام هشدار سطح زرد برای استان گفت: «تحلیل آخرین الگوهای پیش‌یابی حاکی از گذر امواج ناپایدار کم دامنه سطوح میانی از منطقه البرز مرکزی است بنابراین رعد و برق و در ارتفاعات بارش برف مورد انتظار است.»

مرکز کنترل ترافیک، شبانه‌روزی آماده پاسخگویی است