جهش ۴۰۰ درصدی پذیرش ثبت‌ نام «شاهین»

در همین راستا، سایپا طی اقدامی با تعویض صندلی‌های سایپا شاهین و استفاده از طراحی و ارگونومی صندلی زانتیا و سیتروئن سی۳، این ایراد که موجب خستگی و ناراحتی سرنشینان شاهین می‌شد، برطرف شده است.

جلب اعتماد مشتریان به قوای محرکه شاهین

سایپا همچنین رفع نقص موتور شیشه‌بالابرهای شاهین به‌عنوان یکی از دیگر از اقدامات این شرکت درخصوص افزایش کیفیت سایپا شاهین عنوان کرده است. چراکه شیشه‌بالابرهای پیشین موجب نارضایتی خریداران شده بود.

ارتقای ۸۷درصدی سطح رضایت مشتریان شاهین

فضای بار عقب آن هم به‌حدی بزرگ طراحی شده است که تا حد زیادی نیاز مشتری را مرتفع می‌کند. از این رو باید اذعان داشت شاهین از نظر ابعادی و ارگونومی برای این سگمنت بسیار مناسب طراحی شده است.

وی افزود: «بر اساس این موضوع در آبان‌ماه، شاهد جهش فروش خودرو شاهین بوده‌ایم، به‌نحوی‌که میزان پذیرش ثبت نام بیش از ۴۰۰ درصد نسبت به مهرماه افزایش یافته و باتوجه به افزایش درخواست متقاضیان جهت خرید این محصول برنامه‌ریزی لازم جهت افزایش تولید صورت پذیرفته است.»

یکی از ویژگی‌های مثبت کابین شاهین، فضای مناسب سرنشینان عقب است که به‌شکل بسیار مناسبی، جادار و راحت احساس می‌شود؛ به‌نحوی‌ که سه فرد قدبلند ۱۸۰سانتی‌متری به‌راحتی در ردیف عقب شاهین جای می‌گیرند.

کاهش صدای اضافه پیشرانه و کابین

از اواخر سال ۱۴۰۰ و پس از تغییرات مدیریتی در گروه خودروسازی سایپا، کیفی‌سازی محصولات این خودروساز آغاز شد که در سایپا این کار با سدان شاهین و رفع برخی نواقص این محصول پرچمدار شروع شد و همچنان ادامه دارد. هرچند مبحث کیفی‌سازی و افزایش کیفیت خودروهای داخلی از گستردگی زیادی برخوردار است و انجام آن حمایت و همکاری سایر بخش‌های زنجیره تامین را می‌طلبد، اما برخی اقدامات می‌تواند در افزایش کیفیت خودروهای داخلی و به تبع آن افزایش رضایت مشتریان مفید واقع شود.

از یک‌سو؛ شاهین برنده درگ‌های برگزارشده توسط خریداران با دیگر خودروها بوده است و ازسوی‌دیگر گارانتی طولانی سایپا برای موتور توربوشارژ شاهین، خیال خریداران را از بابت موتور این محصول راحت کرده است.

حسین کاظمی طرقی با بیان این مطلب افزود: «نتیجه این برنامه‌ریزی‌ها که با همت تمامی همکاران صورت پذیرفته، باعث افزایش کیفیت خودرو شاهین شده است و در آخرین نظرسنجی‌های انجام‌شده از مشتریان این خودرو، سطح رضایتمندی مشتریان ۸۷ درصد ارتقا یافته که نشان از به ثمر نشستن اقدامات انجام شده است.»

سایپا در همین راستا، کاهش صدای شاهین را در دستور کار قرار داد و در یک فرآیند ۴۵روزه صدای غیرعادی این محصول حذف شد. بدین‌ترتیب اکنون شاهین نسبت‌به صدا ایزوله شده و حذف صدای غیرعادی اتاق آن مورد تایید واحدهای کیفیت و مهندسی قرار گرفته که باعث رضایت نسبی خریداران بوده است.

بازطراحی و تعویض صندلی‌ های شاهین

در اردیبهشت‌ماه امسال محمدعلی تیموری؛ مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا از کاهش صدای ورودی به کابین سایپا با انجام اقدامات فنی در خط‌تولید خبر داد. اما این همه ماجرا درخصوص افزایش کیفیت سایپا شاهین نیست. همواره درصد بالایی از ایرادهای خودروهای تولید داخل به ضعف در مونتاژ قطعات مربوط می‌شود که به نارضایتی مشتریان می‌انجامد.

بررسی مدت ‌زمان و نحوه پوشش گارانتی شاهین نیز نشان می‌دهد شاهین با وجود این‌که مجهز به موتور توربوشارژر است، دارای گارانتی ۶۰هزار کیلومتری بوده و از همان ابتدای عرضه؛ نسبت به رقبا ۲۰هزارکیلومتر ضمانت قوای محرکه بیشتری دارد.منبع معاون بازاریابی و فروش گروه خودروسازی سایپا گفت: «در راستای استراتژی‌های گروه سایپا درخصوص افزایش رضایتمندی مشتریان در حوزه‌های مختلف ازجمله کیفیت محصولات، برنامه‌ریزی مستمری با تعریف پروژه‌های مختلف انجام شده است.»

موتور ۱۱ اسبی شاهین، گشتاور ۱۷۸نیوتون‌متر را تولید می‌کند و این در حالی است که دیگر خودروهای داخلی دارای اسب بخار و ابعاد مشابه (فراتر از ۴.۴ متری داخلی) حداکثر گشتاورشان به حدود ۱۴۲ تا ۱۵۸نیوتون‌متر می‌رسد.

بر این اساس و به‌گفته مدیران ارشد سایپا، افزایش کیفیت سایپا شاهین تنها به رفع صدای اضافه پیشرانه و کابین خلاصه نمی‌شود. با مطالعه انتقادات مالکان سایپا شاهین و آگاهی از مهم‌ترین ایرادهایی که مشتریان نسبت‌به سایپا شاهین مطرح کردند، کیفیت و ارگونومی نه‌چندان مناسب صندلی‌های سایپا شاهین از مهم‌ترین عوامل نارضایتی خریداران بوده است.

رفع نقص موتور شیشه‌بالابرهای شاهین

درمجموع می‌توان گفت؛ کاهش صدای پیشرانه و کابین، تغییر ارگونومی صندلی‌های سایپا شاهین و رفع نقص شیشه‌بالابرهای شاهین، سه اقدام اصلی سایپا در رفع نواقص سدان شاهین است. البته اقداماتی نیز برای بهتر بازوبسته شدن درهای شاهین انجام شده است.

در ابتدای ورود خودرو شاهین به بازار، تردیدهایی درخصوص قدرت و شتاب موتور آن به‌ویژه برای به‌کارگیری در نسخه اتوماتیک شاهین وجود داشت. اکنون مشخص شده است نسخه اتوماتیک «شاهین» مانند خودرو «تارا» با موتور تی‌یو۵ پلاس به بازار خواهد آمد و موتور ام۱۵جی‌اس‌آی توربوشارژ نیز جواب خود را در نسخه دنده‌دستی این خودرو به‌خوبی پس داده است.

درمقابل ایراداتی مانند ارگونومی نه‌چندان مناسب صندلی‌ها و صدای اضافه پیشرانه و کابین باید تا پیش از عرضه محصول عیب‌یابی و رفع شوند.

از میان ایرادات مورد اشاره، احتمال بعضی عیوب در خودروها مانند ایراد «رگلاژِ در» یا بروز نقص ثانویه در شیشه‌بالابرها وجود دارد که ممکن است تکرار شوند، اما این موارد جزو عیوب اصلی قرار نمی‌گیرند و هنگام سرویس اولیه به‌راحتی اصلاح می‌شوند.