انواع قالب بندی بتن و نحوه اجرای آن مقاوم سازی افزیر

انواع قالب بندی بتن و نحوه اجرای آن مقاوم سازی افزیر

شما می توانید قالب پلیمری تا 100 مرتبه مورد استفاده قرار دهید چون مقاومت آن در برابر سایش بسیار خوب است و برای بتن ریزی استفاده می شود. در نهایت قالب های پلیمری دوستدار محیط زیست هستند و قابلیت بازیافت دارند. نیاز به روغنکاری ندارد و به دلیل سطح صافی که دارد هیچ نیازی به نماسازی برای آن نخواهد بود.

تیرهای افقی معمولا از تیر و گیره‌های چوبی یا فولادی ساخته می‌شوند. این بخش از قالب، نیروهای وارده از طرف بتن را بین داربست، تکیه‌گاه‌ها، بولت‌های مهاری و خاک توزیع می‌کند. به بخشی از قالب که در تماس مستقیم با بتن قرار می‌گیرد، جداره داخلی قالب می‌گویند.

  • مرحله نهایی مربوط به باز کردن قالبهای سقف های تیرچه بلوک میباشد که غالبا یک هفته تا ده روز بعد از زمان بتن ریزی میباشد .
  • علاوه بر این، در صورت استفاده از قالب آلومینیومی، امکان تغییر و اصلاح معماری سازه وجود نخواهد داشت.
  • به طور کلی قالب بتن یک سازه موقت می باشد که از جنس فلز، چوب، آجر و … می باشد.
  • به عنوان مثال، اگر میزان بار وار شده به قالب از حداکثر بار مجاز بیشتر باشد، مقاطع نازک تغییر شکل می‌دهند.

این نوع قالب برای پروژه های ساختمانی کوچک اما شبیه به هم مانند شهرک های مسکونی ارزان قیمت، انتخاب عالی می باشد. قالب های پلاستیکی دارای سطحی غیر قابل نفوذ است که معمولاً به بتن یک سطح صاف می بخشد. به دلیل هزینه بیشتر این سیستم‌ها، معمولا در ساختمان‌‌های مسکونی با دهانه متعارف از سقف تیرچه بلوک استفاده شده و در سازه‌های تجاری با بارگذاری زیاد یا دهانه بلند از سیستم دال بتنی استفاده می‌شود.

این قالب‌ها معمولا به‌صورت فلزی تولید می‌شوند و چند بار قابلیت استفاده دارند. قالب بتن ستون و قالب بتن دیوار معمولا به‌صورت صفحات یکپارچه‌ای هستند که با استفاده از قیدها یا پین‌ها به هم متصل می‌شوند. تفاوت در شکل ظاهری انواع قالب بتن ریزی دیوار، قالب بتن ریزی سقف و قالب بتن ریزی ستون باعث تفاوت در شیوه اجرا و قیمت آن‌ها نیز می‌شود. قالب چوبی از ابتدایی‌ترین و رایج‌ترین انواع قالب‌های بتن است. این قالب در محل اجرای پروژه و با استفاده از الوار و تخته لایه یا نپوپان مقاوم در برابر رطوبت ساخته می‌شود.

انواع قالب بندی بتن و نحوه اجرای آن

اگرچه، به دلیل وزن پایین قالب مدولار، امکان افتادن آن بر اثر عواملی مانند وزش باد شدید در هنگام برپا کردن قالب وجود خواهد داشت. البته با محکم کردن تدریجی در هنگام برپا کردن قالب (مطابق با دستورالعمل‌های شرکت تولیدکننده) و قرار دادن پشتبندها، این مشکل برطرف می‌شود. فرآیند سرهم کردن و آماده‌سازی قالب بتن، با عنوان «قالب‌بندی» شناخته می‌شود. در ساخت قالب بتن موادی مانند الوار چوبی، تخته لایه، فلزات، سرامیک یا فیبرهای پلیمری تقویت‌شده مورد استفاده قرار می‌گیرند. به ساخت قالب با استفاده از مواد چوبی، اصطلاحا «تخته قالب بندی» می‌گویند. تخته قالب‌بندی، متداول‌ترین نوع قالب‌بندی است که در محل اجرای پروژه و با استفاده از الوار چوبی یا تخته لایه انجام می‌شود.

قالب سقف سبک

این نوع قالب برای سازه‌های مشابه و طرح‌های شهرک‌سازی انبوه و کم هزینه کاربرد بسیار مناسبی دارد. صفحات جداره داخلی منیزیومی مورد استفاده در ساخت قالب بتنهنگام تماس بتن مرطوب با صفحه منیزیومی، امکان حل شدن منیزیوم کلراید و خوردگی میله‌های تقویت کننده درون بتن وجود دارد. نصب و آماده‌سازی این نوع قالب باید با نظارت افراد با تجربه صورت گیرد. در این شرایط، قالب‌ها رطوبت موجود در هوا را به خود جذب و اصطلاحا عرق می‌کنند. خارج شدن آب در هنگام گیرش بتن و جذب آن توسط قالب می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های هیدراتاسیون بر روی سطح خارجی بتن شود. برای مواردی که دستیابی به یک سطح باکیفیت از اهمیت بالایی برخوردار است، وجود لکه به هیچ عنوان قابل قبول نخواهد بود.

سقف دال بنتی چیست؟

_ توصیه می شود که هنگام بن ریزی دمای هیچ قسمت از بتن تازه از ۱۰+ درجه سانتی گراد کمتر نباشد. ولی بهر حال این دما نباید از ۵+ درجه سانتی گراد به عنوان حداقل مجاز قالب بتن سپنتا کمتر شود. ۵- مدت اختلاط از زمانی شروع می‌شود که تمامی مصالح ( بجز قسمت آخر آب ) وارد جام مخلوط کن شوند. اضافه شدن قسمت آخر آب نباید پس از سپری شدن نصف مدت اختلاط باشد. ۱- قبل از ورود مصالح حدوداً ۱۰ درصد آب مورد لزوم به جام وارد می‌گردد، بقیه آب به تدریج با مصالح سنگی و سیمان بصورت یکنواخت وارد جام می‌شود، بطوریکه ۱۵ درصد آب پس از وارد شدن کلیه مصالح به جام وارد می‌گردد.