از فاتحان فاو تا فاتح دل ها | عملیات والفجر هشت از بزرگترین

عملیات والفجر هشتم از بزرگترین عملیات استراتژیک جهان در شبه جزیره و بود، در این عملیات رزمندگان خط شکن با چوب کبریت، چوب دستی و نیروهای پیاده فاو را فتح کردند و با در اختیار گرفتن سلاح دشمن علیه آنانیدند.

– خبرگزاری فارس مازندران- سرویس ایثار و شهادت عملیات والفجر هشتم یا نبرد اول فاو، عملیات آبی خاکی تهاجمی نیروهای مسلح ایران، در خلال جنگ ایران و عراق بود، عملیات والفجر هشتم، ساعت 22:10 روز 20 بهمن 1364 در منطقه خسروآباد تا رأس البیشه آغاز شد و در تاریخ 29 فروردین 1365 با پیروزی نیروهای ایرانی، به پایان رسید.

فتح فاو در سه مرحله صورت گرفت، اروند با سرعت 70 کیلومتر سرعت آب با جزر و مد فراوان بود و ارتش ایران، آمریکا، صدام، فرانسه و روسیه عبور از آن را غیرممکن دانستند.

عملیات والفجر هشتم از بزرگترین عملیات استراتژیک جهان در شبه جزیره و بود، در این عملیات رزمندگان خط شکن با چوب کبریت، چوب دستی و نیروهای پیاده فاو را فتح کردند و با در اختیار گرفتن سلاح دشمن علیه آنانیدند.منبع

در طول هشت سال دفاع مقدس 220 هزار رزمنده از مازندران به جبهه فرستاده شدند و از این تعداد 10 هزار و 400 شهید تقدیم انقلاب شدند که برای کشور عزت و استقلال و افتخار آوردند.