آغاز فروش محصولات «یزدتایر»؛ خارج از شبکه نمایندگی

به گزارش «اخبار خودرو»،گروه صنعتی رازی یک‌میلیون و 600هزار حلقه از محصولات یزدتایر را در قالب سبدهای محدود برای هر خریدار در بورس کالا عرضه می‌کند. به گزارش روزنامه «دنیای‌خودرو» براساس اعلام شرکت بورس کالای ایران،‌ یک‌میلیون و 950هزار حلقه از محصولات یزدتایر معادل 14هزار و 630تن کالا جهت عرضه در بورس کالا پذیرش شده است. این تصمیم در سی‌صدوپنجاه‌وششمین جلسه کمیته عرضه در یازدهم مهرماه گرفته شد تا شرکت صنایع لاستیک یزد به‌عنوان یکی از زیرمجموعه‌های گروه صنعتی رازی،‌ دومین تایرسازی باشد که پس از بارز محصولات خود را در بورس کالا عرضه می‌کند.
حال قرار است در اولین عرضه که به‌صورت یک‌جا خواهد بود،‌10هزار تن لاستیک معادل یک‌میلیون و 600هزار حلقه در بورس کالا عرضه شود. اتفاقی که محمدرضا تقی‌گنجی، معاون هماهنگی گروه صنعتی رازی در باره آن به خبرنگار روزنامه «دنیای خودرو» گفت و افزود: «عرضه محصولات یزدتایر در قالب سبدهای مجزا از تولیدات آرتاویل‌تایر صورت می‌گیرد و تمامی فروشندگان تایر در کشور اعم‌از نمایندگان گروه صنعتی رازی و لاستیک‌فروشانی که در لیست نمایندگان این شرکت قرار ندارند، می‌توانند با حضور در فروش بورسی نسبت‌به خرید تایر اقدام کنند.» وی با تاکیدبر اینکه امکان خرید حجم بالا و یکجای کالا توسط یک یا چند خریدار وجود ندارد، ادامه داد: «برای جلوگیری از ایجاد نابسامانی دربازار، ‌این میزان تایر بین تمام خریداران و به‌صورت سبدهای محدود عرضه خواهد شد.»
وی هدف از این کار را تامین‌نظر برخی خریداران که تاکید بر خرید محصولات یزد خارج از سبدهای مشترک با آرتاویل‌تایر داشته‌اند، دانست و گفت: «در شیوه فروش بورسی قیمت نهایی بر اساس میزان عرضه و تقاضا تعیین خواهد شد. با وجود اینکه شرکت تولیدکننده تمامی محصولات را براساس قیمت تولیدکننده عرضه می‌کند اما ممکن است با بالا رفتن تقاضا برای خرید شاهد افزایش قیمت نیز باشیم.» به گزارش روزنامه «دنیای‌خودرو» پیش از این نیز گروه صنعتی بارز محصولات تولیدی کارخانه‌های بارزکرمان و بارز کردستان را به شیوه فروش بورسی عرضه کرده بود. براساس قانون بورس کالا،‌ هر کالایی در صورت پذیرش در بورس از شمول قیمت‌گذاری دستوری خارج می‌شود و الزامی برای فروش آن با قیمت‌های تعیین‌شده توسط سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان وجود ندارد.منبع